Czy demencja spada Historyczne trendy i przyszłe trajektorie cd

Ta lekcja została ciężko wygrana. Lekarze z połowy XIX wieku widzieli cholerę i gruźlicę jako nieuchronne plagi środowisk miejskich. Ale epidemie te doprowadziły do reformy sanitarnej, poprawy warunków życia i ostatecznie opieki medycznej. Ponieważ kontrola chorób zakaźnych doprowadziła do dramatycznego wzrostu oczekiwanej długości życia, lekarze na początku XX wieku zaczęli postrzegać CAD i raka jako nieuniknione plagi długiego życia. W ciągu ostatnich dziesięcioleci pesymizm w dużej mierze ustąpił: CAD i wiele form nowotworów można w coraz większym stopniu zapobiec i uleczyć. Ciężar choroby dwudziestego wieku, podobnie jak w wieku XIX, nie był nieuniknionym faktem życia, lecz produktem życia przeżywanym w specyficznych – i podatnych na wpływy – warunkach. Czego powinniśmy się spodziewać, ponieważ rak i choroby serca są pod kontrolą. Wiele osób myśli, że możemy żyć jeszcze dłużej, ale życie jest zagrożone przez demencję, utratę wzroku i utratę słuchu. Czy los jest nieunikniony, czy też i one są podatne na bolesne bąble, to dopiero się okaże. Takie pytania lepiej pozostawić futurystom i geriatrom niż historykom. Jednak Satizabal et al. wierzę, że istnieje powód do ostrożnej nadziei . Prewencja pierwotna i wtórna może zmniejszyć rozmiar długotrwałej epidemii demencji. Coś innego może uratować naszą wizję i słuch.
W obliczu wyborów między równie uzasadnionymi prognozami epidemiologicznymi lekarze i naukowcy muszą dokładnie przemyśleć, jakie historie kładą na pacjentów i decydentów. Konsekwencje, szczególnie dla inwestycji w długoterminowe zakłady opiekuńcze, są ogromne. Nasze wyjaśnienia dotyczące upadku są równie ważne, ponieważ prowadzą one inwestycje w zmianę zachowań, leki i inne metody leczenia.
Z tym ostatnim wkładem optymizm w kwestii demencji jest bardziej uzasadniony niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet jeśli śmierć i podatki są nieuniknione, rak, CAD i demencja mogą nie być. Ale ostrożny optymizm nie powinien stać się samozadowoleniem. Jeśli uda nam się wyjaśnić zmiany, które przyczyniły się do tych ulepszeń, być może będziemy mogli je rozszerzyć. Obecnie dramatyczna redukcja śmiertelności związanej z CAD jest zagrożona. Początkowe postępy w demencji są prawdopodobnie jeszcze bardziej kruche. Ciężar choroby, zawsze plastyczny, może łatwo ulec nawrotowi.
Z Wydziału Globalnego Zdrowia i Medycyny Społecznej, Harvard Medical School, Boston (DSJ); Departament Historii Nauk, Uniwersytet Harvarda, Cambridge, MA (DSJ); oraz Oddział Ogólnej Medycyny Wewnętrznej i Departament Historii Medycyny, Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore (JAG).

1. Manton KC, Gu XL, Ukrainewa SV. Zmniejszenie częstości występowania demencji w populacji osób starszych w USA. Adv Gerontol 2005; 16: 30-37
Medline
2. Larson EB, Yaffe K, Langa KM. Nowe spojrzenie na epidemię otępienia. N Engl J Med 2013; 369: 2275-2277
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline