Innowacje i zmiany w chilijskim systemie opieki zdrowotnej ad 5

September 3rd, 2018

Perez ma mniejszą szansę na cesarskie cięcie w systemie publicznym (40% dostaw) niż w prywatnym szpitalu (70%), gdzie wszystkie porody obejmują ginekologa. Pani Perez zdecydowała się na skorzystanie z programu kuponów FONASA i udała się do prywatnego szpitala, w którym dostawy są lepiej klinicznie wspierane, z łatwym dostępem do specjalistów, którzy mogą być potrzebni. W prywatnym szpitalu mogła odpocząć przez 2 dni w prywatnym pokoju.
Kiedy dziecko miało 10 dni, pani Perez wzięła udział w pierwszej wizycie dziecka z pielęgniarką w podstawówce i umówić się na wizytę u lekarza na 1-miesięczną wizytę. Wizyty w małych dzieciach, zajęcia edukacyjne, szczepienia, suplementy, a nawet mleko w proszku dla starszych dzieci są bezpłatne w publicznych placówkach podstawowej opieki. Jednak wiele dzieci jest zabieranych do prywatnych klinik do opieki przez lekarza zamiast pielęgniarki, a niektóre rodziny mogą sobie pozwolić na opłacenie dodatkowych szczepionek, w tym rotawirusa, żółtaczki typu A i ospy wietrznej.

Z Harvard TH Chan School of Public Health, Boston (TJB); i Pontificia Universidad Católica de Chile, Santiago (TL).

1. Jimenez de la Jara J, Bossert TJ. Reforma sektora zdrowia w Chile: wnioski z czterech okresów reform. W: Berman P, wyd. Reforma sektora zdrowia w krajach rozwijających się: zapewnienie zrównoważonego rozwoju zdrowia. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1995: 199-214.

2. Jimenez J, Romero MI. Zmniejszenie umieralności niemowląt w Chile: sukces w dwóch fazach. Health Aff (Millwood) 2007; 26: 458-465
3. Bossert TJ, Larranaga O, Giedion U, Arbelaez JJ, Bowser DM. Decentralizacja i sprawiedliwość alokacji zasobów: dane z Kolumbii i Chile. Bull World Health Organ 2003; 81: 95-100
Web of Science Medline
4. Nazzal NC, Campos TP, Corbalan HR, i in. Wpływ chilijskiej reformy systemu opieki zdrowotnej na zarządzanie i umieralność zawału mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST (STEMI) w chilijskich szpitalach. Rev Med Chil 2008; 136: 1231-1239