Innowacje i zmiany w chilijskim systemie opieki zdrowotnej cd

September 3rd, 2018

Według danych Banku Światowego średni dochód najbogatszego kwintyla Chile jest 17,5 razy większy od najbiedniejszego kwintyla, a najbogatsze 20% Chilijczyków zarabia 58% PKB. Chile ma śmiertelność wśród dzieci poniżej 5 roku życia, w wieku 8 lat na 1000 żywych urodzeń i wskaźnik umieralności okołoporodowej matek 22 na 100 000 żywych urodzeń (2013, patrz tabela i opisy przypadków, aby porównać ten kraj z innymi, zobacz interaktywną grafikę) – według danych Światowej Organizacji Zdrowia lepiej niż średnia w krajach Ameryki Łacińskiej o średnich dochodach, choć wciąż wyższa niż średnia OECD. Całkowite krajowe wydatki na opiekę zdrowotną były zbliżone do wydatków innych krajów o wysokim dochodzie, wynoszących 7,4% PKB w 2013 r., I gwałtownie wzrosły, z rocznym wzrostem o 5,9% od 2005 r. Jednak 54% pochodzi ze źródeł prywatnych, oraz płatność z własnej kieszeni stanowi 33% wydatków. Według ankiety przeprowadzonej przez Centro de Estudios Públicos, 44% Chilijczyków uważa opiekę zdrowotną za jeden z trzech najważniejszych priorytetów rządu. Satysfakcja z systemu opieki zdrowotnej maleje, aw 2014 r. Osiągnęła najniższy poziom od 2007 r .; tylko jeden z czterech Chilijczyków stwierdził, że jest z niego zadowolony (chociaż zadowolenie było większe wśród pacjentów ISAPRE), a 44% stwierdziło, że nie są zadowoleni, zdaniem Superintendencia de Salud. Satysfakcja zarówno z ubezpieczenia zdrowotnego, jak i opieki zdrowotnej była również wyższa wśród pacjentów ISAPRE (odpowiednio 44% i 49%) niż pacjentów FONASA (odpowiednio 26% i 23%).
Chociaż Chile produkuje wystarczającą liczbę lekarzy, aby pokryć swoją populację, chilijscy lekarze, podobnie jak gdzie indziej, wolą pracować w miastach i pomimo innowacyjnych programów medycyny rodzinnej w kilku prestiżowych szkołach medycznych, często szukają lepiej płatnych specjalności. Co więcej, wyższe wynagrodzenia w sektorze prywatnym i lepsze warunki pracy zniechęciły lekarzy do korzystania z usług publicznych, powodując niedobór lekarzy rodzinnych i lekarzy rodzinnych w publicznych klinikach. Dlatego wiele gmin zatrudnia lekarzy z innych krajów, takich jak Ekwador, Boliwia i Kuba, którzy przyjmą niższe wynagrodzenie i mniej korzystne warunki pracy.
Podobnie jak inne kraje o średnim i wysokim dochodzie, Chile stoi w obliczu coraz częstszego występowania chorób przewlekłych w starzejącym się społeczeństwie, rosnących kosztów oraz niewystarczających działań profilaktycznych i promujących zdrowie. Te zmiany epidemiologiczne zwiększyły zapotrzebowanie na opiekę, co z kolei wpłynęło na jakość opieki i szybki dostęp do usług, przynajmniej w dużych usługach publicznych. Chile również walczy z poważną nierównością między uczestnikami o wysokim dochodzie w systemie prywatnym a znaczną większością objętych ubezpieczeniami społecznymi i publicznymi usługami finansowymi finansowanymi z podatków.
W przypadku sądów oraz sektora publicznego i prywatnego, które uznają potrzebę reform, zwołano prezydenckie komitety doradcze w celu opracowania konsensusu. Ostatnia prowizja zalecała powrót do systemu ubezpieczeń publicznych jednego płatnika, nieco podobnego do systemu kanadyjskiego (i niedawno porzuconego planu Vermont). Raport mniejszościowy zaproponował jednak wprowadzenie szerszego, minimalnego planu zdrowotnego, po pojedynczej cenie, do systemu prywatnego, z funduszem kompensacyjnym służącym zmniejszeniu zachowań związanych z wyborem ryzyka (który może również ostatecznie zostać otwarty na FONASA)
[patrz też: wniosek o leczenie odwykowe uzasadnienie, mezoterapia bezigłowa cena, stomia pielęgnacja ]

Powiązane tematy z artykułem: mezoterapia bezigłowa cena stomia pielęgnacja wniosek o leczenie odwykowe uzasadnienie