Kryzotynib w porównaniu z chemioterapią w zaawansowanym raku płuca z dodatnim wynikiem ALK AD 6

September 11th, 2018

W populacji leczonej asymilacją odsetek odpowiedzi był wyższy w przypadku kryzotynibu w porównaniu z każdym rodzajem chemioterapii (ryc. S3 w dodatkowym dodatku): 66% (95% CI, 58 do 73) z kryzotynibem w porównaniu z 29% ( 95% CI, 21 do 39) z pemetreksedem i 7% (95% CI, 2 do 16) z docetakselem. Wszystkie różnice w odsetku odpowiedzi pomiędzy kryzotynibem i każdym typem chemioterapii były znaczące (P <0,001). W momencie wyłączenia danych w populacji, która miała zamiar leczenia, wystąpiło 96 zgonów - 49 (28%) w grupie kryzotynibu i 47 (27%) w grupie otrzymującej chemioterapię - co stanowi 40% ogólnej liczby zdarzeń wymaganych do ostatecznej analizy całkowitego przeżycia. Mediana całkowitego czasu przeżycia wyniosła 20,3 miesiąca (95% CI, 18,1 nie osiągnięto) z kryzotynibem i 22,8 miesiąca (95% CI, 18,6 nie osiągnięto) z chemioterapią (współczynnik ryzyka zgonu w grupie kryzotynibu, 1,02; 95% CI, 0,68 do 1,54; P = 0,54) (ryc. S4 w dodatkowym dodatku). Spośród 174 pacjentów, którzy zostali losowo przydzieleni do chemioterapii, 112 (64%) następnie otrzymało kryzotynib poza badaniem; 34 pacjentów (20%) przerwało chemioterapię, ale nie otrzymało kryzotynibu, w tym 13 pacjentów, którzy zmarli w trakcie chemioterapii lub przed rozpoczęciem leczenia uzupełniającego (tabela S2 w dodatkowym dodatku).
Łącznie 85 pacjentów (49%) w grupie kryzotynibu i 28 pacjentów (16%) w grupie otrzymującej chemioterapię nadal otrzymywało leczenie badane w momencie odcięcia danych. Więcej pacjentów w grupie otrzymującej kryzotynib niż w grupie otrzymującej chemioterapię kontynuowało leczenie po wykryciu przez RECIST progresji choroby (58 vs. 17), a czas trwania takiej terapii był dłuższy w przypadku kryzotynibu w porównaniu z chemioterapią (mediana, 15,9 tygodnia [zakres, 2,9 do 73,4] wobec 6,9 tygodni [zakres, 6,0 do 42,0]).
Bezpieczeństwo i zdarzenia niepożądane
Tabela 3. Tabela 3. Zdarzenia niepożądane jakiejkolwiek przyczyny. W analizie bezpieczeństwa uwzględniono łącznie 343 pacjentów (populacja potraktowana jako taka). Ta analiza nie została skorygowana ze względu na fakt, że pacjenci z grupy kryzotynibu otrzymywali przypisane leczenie dłużej niż pacjenci w grupie otrzymującej chemioterapię (mediana, 31 tygodni w porównaniu z 12 tygodniami). Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi związanymi z kryzotynibem, u których częstość występowania była co najmniej o 5% większa niż obserwowana podczas chemioterapii, były zaburzenia widzenia (najczęściej zaburzenia widzenia, fotopsja lub niewyraźne widzenie), biegunka, nudności, wymioty, zaparcia, podwyższona aktywność aminotransferazy wątrobowej. poziomy, obrzęk, zakażenie górnych dróg oddechowych, zaburzenia smaku i zawroty głowy (Tabela 3). Zdarzenia te były w większości stopnia 1. lub 2., z wyjątkiem podwyższonych poziomów aminotransferaz, które były stopnia 3. lub 4. u 27 pacjentów (16%). Najczęstsze działania niepożądane związane z chemioterapią, których częstość występowania była co najmniej o 5% większa niż obserwowana po kryzotynibu, to: zmęczenie, łysienie, duszność i wysypka (Tabela 3).
W grupie otrzymującej kryzotynib neutropenia stopnia 3 lub 4 wystąpiła u 23 pacjentów (13%), w tym u pacjenta z neutropenią z gorączką (tabela S3 w dodatkowym dodatku)
[podobne: dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, denti med, dyżury aptek żywiec ]

Powiązane tematy z artykułem: denti med dyżury aptek żywiec dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej